KS3 Sports day Results

Year 7 2015 Sports Day results

FIRST SECOND THIRD
100M Tyler Nutley 7O 14.19 Kallum Angel 7S 14.88 Lennox Priddle 7O 15.27
  Xanthe Lawrence-Greenwood 7O 14.32 Ella Curling 7A 15.60 Millie Bates 7O 15.96
 
200M Kallum Angell 7S 30.60 Noah Broch 7R 31.64 Felix Piper 7S 32.28
  Xanthe Lawrence-Greenwood 7O 28.97 Lauren Billing 7P 30.82 Teigan Throup 7A 31.59
 
800M Jack Green 7N 2.43 Beau Whisstock 7R 2.51 Alfie Bayfield-Farrell 7C 3.06
  Isabel Hanney 7A 3.12 Iris Shulman 3.17 Aya Hayes-Stones 7C 3.18
 
1500M Evan Williams 7C 5.57 Beau Whisstock 7R 6.09 Conner Read 7C 7.26
  Eve 7A/Molly Lindley 7N 6.35 Amaia Sulinski 7A 7.00 Kate O’Connor 7O 7.01
 
HIGH JUMP Buddy Thomas 7A 3.95 Lennox Priddle 7O 3.90 Kallum Angels 7S 3.64
  Ella Curling 7A 1.15 Beth Johnson 7S 1.00 Annabelle Storey 0.95
 
LONG JUMP Alfie Bayfield-Farrell 7C 1.15 Lennox Priddle 7O 1.15 Charlie Dobson 7S 1.15
  Xanthe Lawrence-Greenwood 7O 3.57 Isabel Hanney 7A 3.15 Willow Scott 7C 3.03
 
JAVELIN Jack Green 7N 18.77 LJ Land 7C 13.77 Charlie Dobson 7S 13.73
  Ella Monk 7O 11.30 Lottie Robinson 7S 10.4 Ellie Smith 7C 9.38
 
SHOT Jude Phelps 7N 7.52 Irek Swierczynski 7S 7.35 Kieran Spooner 7N 5.70
  Annabelle Storey 7A 6.00 Ella Curling 7A 5.69 Jessica Rutt-White 7N 5.20
 
4 X 100M RELAY BOYS               7O 7S 7C
GIRLS               7O 7R 7S

Year 8 2015 Sports day results

FIRST   SECOND   THIRD  
100M Ben Underhill 8C 13.0 Barney Nuttall 8A 14.1 Jake Ramsey 8R 14.56
Mollie Alden 8S 15.5 Gabbie Bird 8S 15.5 Jodie Vicary 8R 15.48
200M Ben Underhill 8C 26.7 Louis Sullivan 8S 29.3 Ollie Lamb 8N 31.28
Dani Barden 8S 29.7 Ella Walker-Wiltshire 80 30.6 Camille Whittaker 8R 31.52
800M Kieran Willis 8C 2.59 Rudi Bowen 8C 3 Alex Willmott 8N 3.02
Amy Cotterell 8C 3.3 Grace Lindley 8C 3.36 Ella Kempshall 8R 3.41
1500M Max Pollock 8C 5.40 Jake Ramsey 8R 6.11 Jake Cooper 8S 6.27
Skye Whitty 8C 6.18 Jomara Martin 8A 7.13 Amy Monger 8C 7.37
High Jump Barney Nuttall 8A 1.3 Sam Neale 8S 1.1 Maja Henry 8R 1.05
Ella Walker Wiltshire 80 1.41 Zoe Warden 8N 1.2 Mollie Alden 8S 1.2
Long Jump Max Pollock 8C 3.9 Jake Cooper/ Louis Sullivan 8S 3.8 Fin Hess 80 3.68
Skye Whitty 8C 3.65 Louisa Martin 8S 3.37 Amy Broadway 8S 3.35
Javelin Jago Paton 8R 19.6 Mitchell Price 8A 17.4 Lewis Wells 8N 15.3
Holly Miller 8A 10.3 Holly Fleetwood 8S 9.3 Georgia Kitchen 8N 9.25
Shot Ben Underhill 8C 9.31 Lewis Wells 8N 7.1 Damian Padararu 8R 6.76
Shannon Wells 8C 7.15 Fern Andrews 8S 7.07 Georgia Kitchen 8N 6.66
4 X 100M RELAY BOYS       8C 59.3 8N 61.1 8S 61.9
GIRLS       8R 61.7 8S 63.5 8N 64.44